Arhiva biltena

 

Bulletin 203

Međugorje, 26. listopada 2004.

 

 

“Draga djeco! Ovo je vrijeme milosti za obitelj, i zato vas pozivam obnovite molitvu. U srcu vaše obitelji nek bude Isus. Učite se u molitvi ljubiti sve ono što je sveto. Nasljedujte živote svetih kako bi vam oni bili poticaj i učitelji na putu svetosti. Neka svaka obitelj postane svjedokom ljubavi u ovom svijetu bez molitve i mira. Hvala vam što ste se odazvali mome pozivu.”

25. listopada 2004.

 

 

 

VJERA PO MODELU ŠVEDSKOG STOLA

 

            Kad nam pojedina osoba iznese svoj stav ili nam želi prenijeti neke važne informacije zna nas, ukoliko osjeti to važnim, upozoriti upitom: Shvaćate li vi mene ozbiljno? Takvi upiti su na mjestu. Sve više nas osvaja model gdje imamo previše informacija, uputa i odredbi a malo provedbe istih. Zapravo, u moru sadržaja i govora, kao da sve gubi na važnosti. U takvom ozračju brojne ponude dajemo si za pravo birati što nam se čini važnijim i vrednijim za osobni život. Drugim riječima rečeno biramo što nam se sviđa. Ili, kazano u slici, to je život po principu ponude, potražnje i slobodnog izbora – logika tržišta.

            No, takav mentalni sklop i poimanja stvari uvlače se i u život vjere. Vjernici kao da i u vjerskom životu žele birati one dijelove i sadržaje koji im se čine dohvatljivim i prihvatljivim. Tu se zaboravlja temeljno značenje vjere koja je dar i koja uključuje sve vjerovati i sve živjeti što vjerujemo. Takav pristup mogli bismo nazvati život vjere po modelu «Švedskog stola». Što bi to značilo? Vjernik bira samo ono što mu se sviđa od ponuđenih sadržaja spasenja Isusa Krista i sakramenata Crkve. Tako imamo paradokse raznih profila: vjernik, koji se naziva katolikom, ići će možda na misu svake nedjelje, ali će neozbiljno shvaćati svoj brak, dizati će glas za život ali će činiti pobačaj, tražit će Božju zaštitu ali će zlostavljati obitelj ili podložnike i tako redom.

            Biti katolik znači nekome potpuno pripadati. Značenje riječi katolik u sebi nosi obvezu cjelovito i potpuno vjerovati sve istine koje Isusu Krist nalaže i preko Crkve, koju je utemeljio, ostvaruje. Stoga, naša obveza je ponajprije vjerovati i svjedočiti ono što vjerujemo, ali u cijelosti. Sveto pismo nas upozorava da ne smijemo ni jedno slovce ispustiti ili dugačije oblikovati. Vjera je ozbiljna stvar. Imperativ vjere je živjeti sve što je Isusu živio i apostolima prenio. Biti katolik ne nosi sa sobom samo pripadati određenoj grupi ljudi ili organizaciji. Biti katolik znači biti urezan u dlanove Isusa Krista i Isusa staviti na prvo mjesto u životu.

            Gospa nas i na tom putu najdivnije poučava. Ona vjeruje potpuno. Ona nije birala što će biti i kako će biti. Ona je slušala i služila. Gospa je, zapravo, izražaj prvog istinskog kršćanskog odnosa prema Bogu.

 

fra Mario Knezović    

  V I J E S T I

 

BROJ PRIČESTI I KONCELEBRANATA

Tijekom   rujna u župi Međugorje podijeljeno je   165 000 svetih pričesti, a na sv. misama koncelebriralo je 3 806  svećenika iz domovine i inozemstva.

U rujnu  su u Međugorju boravile hodočasničke skupine iz: Kanade, Njemačke, Italije, Švicarske, Koreje, Malte, Libanona, Škotske, Austrije, Francuske, Portugala, SAD-a, Slovačke, Španjolske, Nizozemske, Irske, Poljske, Rumunjske, Češke, Engleske, Mađarske, Australije, Slovenije, Belgije, Filipini, Egipta, Latvije, Meksika, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

 

BEDEM LJUBAVI U MEĐUGORJU

Prigodom 13. obljetnice rada humanitarna udruga «Bedem ljubavi» iz Varaždina hodočastila je 6. listopada u Međugorje. Šezdesetak članova Udruge hodočastili su sa željom ići: «Putevima prijateljstva, mira i ljubavi». Oni su tijekom jednodnevnog boravka u Svetištu pohodili Brdo ukazanja i druga molitvena mjesta. U kapelici klanjanja imali su i zahvalno misno slavlje koje je predvodio fra Mario Knezović.

 

OBRED PREMINUĆA SV. FRANJE

            Na uočnicu blagdana sv. Franje,  3.  listopada,  franjevačka obitelj diljem  svijeta slavi Transitus - prijelaz s ovog svijeta u vječnost svoga utemeljitelja sv. Franje Asiškoga. U Međugorju je ovaj obred proslavljen neposredno poslije večernje sv. mise. U njemu su sudjelovali međugorski franjevci, sestre franjevke, članovi Franjevačke mladeži i  franjevački Treći red. Kroz ovu liturgiju franjevci i vjernici podsjećaju se posljednjih trenutaka ovozemaljskog života sv. Franje,  velikog zaljubljenika u Boga i sve stvoreno, koji je čak i smrt nazvao sestricom, te joj  zahvaljivao što ga  vodi prema Stvoritelju.

            Večernju sv. misu  i obred preminuća sv. Franje predvodio je fra Branko Radoš.

 

1900 KILOMETARA BICIKLOM ZA SIROTIŠTE U UGANDI

Da bi pomogao izgradnju sirotišta «Kumi» u biskupiji Soroti u Ugandi, Alois Gerding iz Sendena (Njemačka) prevalio je biciklom 1900 kilometara od Münstera do Međugorja.

Zajedno s prijateljima, posebno s obitelji Eink, Alois i njegova supruga Elisabeth materijalno potpomažu svećenike u Africi i njihov socijalno-humanitarni rad. Sirotište «Kumi» koje vodi svećenik o. Charles Osire brinut će se za 200 siročadi.

 

SEMINARI U KUĆI MOLITVE DOMUS PACIS

U kući molitve Domus pacis održan je seminar posta, molitve i šutnje za hodočasnike iz Njemačke.  Seminar je vodio fra Ljubo Kurtović.

U istoj kući na duhovnoj  obnovi  okupili su se mladi iz Crne Gore koje je vodio fra Franjo Dušaj, članovi franjevačke mladeži iz Hercegovine i skupina djevojaka na seminaru kojega su vodile Školske sestre franjevke.

 

DESETI MEĐUNARODNI SEMINAR ZA  SVEĆENIKE

Deseti međunarodni  seminar za svećenike održat će se u Međugorju od 4. do 9. srpnja 2005. Tema seminara je: Euharistija i Marija -  Što god vam rekne, učinite! (Iv 2, 5).

 

 

PROGRAM SEMINARA

 


4. srpnja 2005., ponedjeljak

13. 00 – 18. 00  Prijave sudionika (Nova dvorana)

18.00   POČETAK SEMINARA

Molitva krunice, sv. misa

Molitva za ozdravljenje i slavna otajstva krunice

 

5. srpnja 2005.,  utorak

8.30      Laudes na latinskom i klanjanje pred Presvetim

9.00      Predavanje (dr.fra Zvjezdan Linić, ofm)

10.00    Stanka

10.30   Molitva

15.30        Predavanje (dr.fra Zvjezdan Linić, ofm)

16.30    Stanka

17.00   Molitva

18.00    Večernji program (krunica, sveta misa, molitva za ozdravljenje)

 

6. srpnja 2005.,  srijeda

8.30      Laudes na latinskom i klanjanje pred Presvetim

9.30Predavanje (dr.fra Zvjezdan Linić, ofm)

10.00    Stanka

10.30   Molitva

15.30    Predavanje (dr.fra Zvjezdan Linić, ofm)

16.30    Stanka

17.00   Molitva

18.00    Večernji program (krunica, sv. misa, molitva za ozdravljenje)

22.00    Klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu

 

7.srpnja 2005., četvrtak

6.00      Krunica na Brdu ukazanja

9. 30     Predavanje, molitva (fra Zvjezdan Linić, ofm)

10.00    Stanka

10.30   Molitva

15.30    Predavanje (fra Zvjezdan Linić, ofm)

16.30    Stanka

17.00    Molitva

18.00    Večernji program (krunica, sv. misa i klanjanje)

 

8. srpnja 2005.,  petak

6.00     Put križa na Križevcu

           Ispovijed

16. 00 Molitva, razmatranje   

18.00  Večernji program (krunica, sv. misa, čašćenje križa Gospodinova)

 

9. srpnja 2005.,  subota

08.30   Odlazak na grob fra Slavka Barbarića, molitva

09.00   Iskustva, svjedočanstva

 

  ZAVRŠETAK SUSRETA SV. MISOM U 12 SATI.

            Svoje prijave možete izvršiti putem e-maila seminar.marija@medjugorje.hr, ili putem faxa na broj 00387 36 651 999 (za Mariju Dugandžić).

Molimo sve svećenike koji sami osiguraju smještaj u obitelji iz Međugorja da nam  na svojoj prijavi naznače ime i prezime i broj telefona obitelji kod koje su dogovorili smještaj. Svećenici  koji nemaju izravna poznanstva i mogućnost izravno dogovoriti smještaj neka to naznače na prijavi i mi ćemo ga osigurati.

Troškovi seminara pokrivaju se s pet misnih intencija.

Sa sobom je potrebno ponijeti: celebret od svoga poglavara, albu i štolu, Bibliju, mali radio sa FM frekvencijom i slušalice (za  simultani prijevod).

Mnogi svećenici nemaju pristupa Internetu i možda nisu upoznati s postojanjem ovakvog međunarodnog susreta u Međugorju. Zato ljubazno molimo sve organizatore hodočašća, molitvene skupine i centre mira da ovu informaciju objave u svim sredstvima priopćavanja koja im stoje  na raspolaganju da bi što više svećenika moglo  sudjelovati. Molimo vas da, u onoj mjeri u kojoj vam je to moguće, materijalno pomognete svećenicima koji žele doći, a nemaju potrebna sredstva za putovanje. Unaprijed vam se na tomu zahvaljujemo zazivajući na vaš rad Božji blagoslov i blagoslov Kraljice Mira.

            Predavač na seminaru je fra Zvjezdan Linić, ofm. Rodio se 1941. u Svilnom, nedaleko od Gospinog svetišta Majke Milosti na Trsatu (Hrvatska). U Franjevački red stupio je 1958.,  za svećenika zaređen 1967. godine.

Studirao je u Samoboru, Zagrebu, Parizu i  Innsbrucku gdje je godine 1970. postigao  doktorat iz teologije – specijalnost liturgija.

Kao svećenik djeluje među hrvatskim radnicima u Innsbrucku i  u Parizu, te u domovini na Trsatu, u Karlovcu, Novom Sadu, Osijeku i u Zagrebu od 1981. do 1997. godine. Od 1997. godine ravnatelj je Kuće susreta Tabor pri Franjevačkom samostanu u Samoboru gdje organizira i vodi brojne tečajeve duhovnih vježbi i seminare duhovne obnove za sve staleže u Crkvi.

            Svoj pastoralni svećenički život posvetio je najviše mladima i Franjevačkom svjetovnom redu. Velikom broju mladih pomogao je da kroz sakramente kršćanske inicijacije uđu u Crkvu i upoznaju Krista Spasitelja. Predaje u više navrata studentima teologije. Posebno je aktivan u duhovnim obnovama za svećenike, redovnike i redovnice, te za vjernike laike. U tom pogledu posebno je poznat kao voditelj  seminara za osnovno kršćansko iskustvo i seminara za ozdravljenje i oslobođenje.