Bulletin 185

Međugorje, 26. travnja 2003.

 

 

 

“Draga djeco! Pozivam vas i danas da se otvorite molitvi. U prošlom korizmenom vremenu shvatili ste koliko ste mali i koliko je vaša vjera malena. Dječice, odlučite se i danas za Boga da On u vama i preko vas mijenja srca ljudi, a i vaša srca. Budite radosni nositelji Uskrslog Isusa u ovom nemirnom svijetu koji žudi za Bogom i za svim onim što je od Boga. Ja sam s vama, dječice, i ljubim vas posebnom ljubavlju. Hvala vam što ste se odazvali mome pozivu.”

  25. travnja 2003.

 

 

 

ISUS NA KRIVOJ ADRESI!?

 

            Uskrsno je jutro.

Svijet je obračunao s Isusom. Učenici su u strahu raspršeni. Za njih on više nije postojao. Njihova posljednja misao na Isusa bijaše grob, skončanje života čovjeka koji bijaše toliko drukčiji od njih. Nisu razumjeli ništa od Isusove poruke. Zaboraviše i to kako je rekao da ima uskrsnuti – ustati na život. Mentalitet smrti ljudi smrtnika nadjačao je nadu u život.

U svjetini izgubljenih i razočaranih pribrani se nađoše jedino Isusova Majka i Ivan, premda i oni shrvani mačem boli. Uz njih se sutradan svrstaše Marija iz Magdale i druga Marija. One htjedoše pohoditi Isusa u groblju. Ali, Isus nije bio tamo. Pošle su ga tražiti na krivoj adresi. Isus ne stanuje među mrtvima. On je živ i po svome životu i mrtve budi na život.

Odvaljeni kamen odaslao je jasnu poruku koja do danas odzvanja svijetom – Isus je uskrsnuo. «Isus im reče: Ne bojte se! Tražite Isusa Nazarećanina, Razapetoga. Uskrsnuo je! Nije ovdje.» (Mk, 16, 6)

            Od toga trenutka sve je postalo drukčije. Čovječanstvom više ne gospoduje smrt. Svako stvorenje dobiva šansu za novi i vječni život. Smrti zapravo više nema - s njom je obračunao Isus. Vrata spasenja širom su otvorena. Grob više nije zadnja stanica boravka. Isus nas poziva na vječni boravak u kući Oca njegova i našega. Zato nam poručuje: «Tko bude vjerovao i pokrstio se, bit će spašen; tko ne bude vjerovao, bit će osuđen.» (Mk, 16, 16)

            Krštenjem smo postali dio Krista i Crkve. To je zapravo put koji vodi u vječne stanove. Na tom putu ne bi trebalo biti zastajkivanja. No, stvarnost nas nekad na toj stazi odvede u krivome smjeru. Tako idemo i trčimo, ali cilja nikako na vidiku. Na tom putu i tražimo, ali ne nalazimo. Često tražimo i Isusa na krivim adresama. Teško ga prepoznajemo u srcima brata ili sestre pored sebe. A, zapravo, tu Isus stanuje. Na ta vrata pokucajmo i tu ćemo ga sigurno naći. I Gospa nas poziva da ga tamo tražimo. Zato, odvalimo kamen koji nas zatvara u grobnice života i vlastite stranputice. Pustimo ući zrakama Uskrsloga Krista u svoju nutrinu i put od gnijezda do zvijezda bit će  obasjan.

                                      Fra Mario Knezović              

 

 

V I J E S T I

 

 

BROJ PRIČESTI I KONCELEBRANATA

Tijekom ožujka  u župi Međugorje podijeljeno je 45 000  svetih pričesti, a na sv. misama koncelebriralo je  923 svećenika iz domovine i inozemstva. U ožujku   su u Međugorju boravile hodočasničke skupine iz:  Italije,  Rusije, Ukrajine, Francuske, Njemačke, Engleske, Švicarske, SAD-a, Španjolske, Slovenije, Kanade, Puerto Rica, Reuniona, Japana, Južnoafričke Republike, Slovačke, Koreje, Danske, Austrije, Češke, Filipina, Škotske, Poljske, Hrvatske, te Bosne i Hercegovine. 

 

USKRS U MEĐUGORJU

Uoči   Cvjetnice u župnoj crkvi sv. Jakova u Međugorju održan je meditativni koncert na temu «Sedam posljednjih Isusovih riječi». Ovo djelo Josefa Haydna izveo je Komorni orkestar Simfonijskog orkestra iz Mostara pod ravnanjem maestra Tonka Ninića.

Tijekom Velikog tjedna i za sam Uskrs u Međugorje su neprestano pristizale nove skupine hodočasnika koji su se ovdje željeli pripraviti i ujedno proslaviti najveći kršćanski blagdan. Blagdan Uskrsa u Međugorju je proslavilo nekoliko tisuća hodočasnika sa svih strana svijeta, a među njima su najbrojniji bili hodočasnici iz Austrije i  Njemačke. Izuzetno brojni tijekom svih tih dana bili su  hodočasnici iz svih krajeva Hrvatske, kao i iz naših okolnih župa koji su došli u Međugorje na uskrsnu ispovijed. O tomu koliko je hodočasnika posjetilo Međugorje uskrsnih dana govori i podatak da je svake večeri tijekom večernjeg molitvenog programa u trajanju od tri sata ispovijedalo 20-ak svećenika.

       Sveto trodnevlje u Međugorju se odvijalo u sabranosti i molitvi okupljenih hodočasnika. Zbog velikog broja inozemnih hodočasnika misa večere Gospodnje Velikog četvrtka, obredi Velikog petka, kao i Put križa na Križevcu, te obredi Uskrsnog bdijenja Velike subote održali su se na 10 jezika.

           

SEMINARI U DOMUS PACIS

Tijekom proteklog razdoblja održana su tri seminara posta i molitve za hodočasnike iz Njemačke, Austrije i  Slovačke. Sestre franjevke održale su jedan seminar za mlade  djevojke iz Hercegovine.

Svi zainteresirani za sudjelovanje na seminarima posta i molitve neka se obrate fra Ljubi Kurtoviću, Župni ured Međugorje, Gospin trg 1, 88266 Međugorje, Bosna i Hercegovina (fax: 00 387 36 651 444).

 

UKINUTE VIZE ZA MEĐUGORJE ZA GRAĐANE SLOVAČKE, ČEŠKE, POLJSKE I MAĐARSKE

Odlukom Ministarstva vanjskih poslova BiH uveden je režim ulaska u BiH bez posjedovanja vize za građane Slovačke, Češke, Poljske i Mađarske. Od 1. travnja do 31. listopada 2003. godine nisu potrebne vize iz tih zemalja za ulazak u BiH. Mole se voditelji hodočašća da o ovoj odluci obavijeste svoje suradnike u navedenim zemljama.

 

OSMI MEĐUNARODNI SUSRET SVEĆENIKA

Osmi međunarodni  susret svećenika održat će se u Međugorju od 30. lipnja do 5. srpnja 2003. Tema susreta je »SLUŽBENIK EUHARISTIJE».

Svoje prijave možete izvršiti putem e-maila: medjugorje-mir@medjugorje.hr, osobno u Uredu informacija ili putem tel./faxa na broj 00387 36 651 988 (za Mariju Dugandžić).

Molimo sve svećenike koji sami osiguraju smještaj u obitelji iz Međugorja da nam  na svojoj prijavi naznače ime i prezime te broj telefona obitelji kod koje su dogovorili smještaj. Svećenici  koji nemaju osobna poznanstva i mogućnost izravno dogovoriti smještaj neka to naznače na prijavi i mi ćemo osigurati smještaj.

Troškovi seminara pokrivaju se s pet misnih intencija.

Sa sobom je potrebno ponijeti: celebret od svoga poglavara, albu i štolu, Bibliju, mali radio sa FM frekvencijom i slušalice (za  simultani prijevod).

            Program susreta možete naći na našoj web stranici: www.medjugorje.hr

Budući da mnogi svećenici nemaju pristupa Internetu i možda nisu upoznati s postojanjem ovakvog međunarodnog susreta u Međugorju,  molimo sve organizatore hodočašća, molitvene skupine i centre mira da ovu informaciju objave u svim sredstvima priopćavanja koja im stoje  na raspolaganju da bi što više svećenika moglo  sudjelovati. Također vas molimo da u onoj mjeri u kojoj vam je to moguće, materijalno pomognete svećenicima koji žele doći, a nemaju potrebna sredstva za putovanje.

Unaprijed vam se na tomu zahvaljujemo zazivajući na vaš rad Božji blagoslov i blagoslov Kraljice Mira.

 

LJETNI RASPORED MOLITVENOG PROGRAMA 

Ljetni raspored molitvenog programa u svetištu Kraljice Mira u Međugorju započinje 1. svibnja. Molitva krunice u župnoj crkvi započinje u 18, a  sv. misa u 19 sati, nakon koje slijede blagoslovne molitve i treći dio krunice.  Klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu je četvrtkom nakon večernje sv. mise, te srijedom i subotom  od 22 do 23 sata, a čašćenje križa Gospodinova petkom nakon večernje sv. mise.

Molitva  krunice  na Brdu ukazanja je nedjeljom u 16 sati, a Put križa na Križevcu petkom u isto vrijeme. Prigoda za sv. ispovijed je svake večeri tijekom večernjeg molitvenog programa.