Bulletin 195

Međugorje, 26. veljače 2004.

 

 

 

Draga djeco! I danas, kao nikad do sada, vas pozivam da otvorite vaša srca mojim porukama. Dječice, budite oni koji privlače duše Bogu a ne koji ih udaljuju. Ja sam s vama i sve vas ljubim posebnom ljubavlju. Ovo je vrijeme pokore i obraćenja. Iz dna svog srca vas pozivam budite moji svim srcem i onda ćete vidjeti da je vaš Bog velik jer će vam dati obilje blagoslova i mira. Hvala vam što ste se odazvali mome pozivu.”

25. veljače 2004.

 

 

 

ISUSOV,  GOSPIN I MOJ PLAČ

 

            Isus je Bog i čovjek. On je kao pravi Bog od Oca poslan uzeo našu ljudsku sudbinu i postao u svemu nama sličan osim u grijehu.

Isus, kao i njegova Majka Marija, osjetili su svu gorčinu svijeta. Mač boli probadao je i njihova srca. I oni su bili tužni, uplakani, neshvaćeni, prognani, izrugani. Oni nisu bili ničega pošteđeni, nisu imali povlastica. Oni su zapravo tu da drugima daju prednost i ostvare povlastice. Isus je nekoliko puta plakao. On nije skrivao svoje suze. Plakao je nad tuđim tragedijama, plakao je suočen s okorjelošću ljudskih srdaca, plakao je u osami premišljajući Očevu volju u svom životu. S Isusom je suze prolijevala i Gospa, a najviše pod križem kad u svojim rukama držaše mrtvoga Sina.

            Koliko i kako mi plačemo? Je li nam plač zapravo krik za boljim i svetijim životom ili plačemo zbog neostvarenih želja, planova, osobnih karijera…? U pokorničko vrijeme, napose u korizmi, trebalo bi utvrditi uzroke naših suza i žalosti. Isus nije plakao zbog sebe, nego zbog mene i tebe. Gospa nije plakala i žalostila se kako bi svratila pozornost na svoju obitelj, nego kako bi njezine suze potakle druge da dođu do Isusa. Isus i Gospa žaloste se i plaču kad sinovi i djeca nisu na putu milosti koje Nebo pruža.

            Gospin hodočasnik u Međugorju plače oplakujući svoje grijehe, plače zbog ne prihvaćanja u braku ili obitelji. Mnogi u ispovjedaonicama, na Brdu ukazanja i Križevcu plaču jer osjećaju kako su daleko od onoga koji može biti i jest njihova utjeha i nada. To je dobro. Dobro je da čovjek raskida svoje srce a ne haljine. Dobro je da savjest natjera suze i isplačemo sve što nas guši i potapa. Taj plač nije očaj -  daleko od toga -  to je plač koji Isusu otvara vrata.  Taj plač je vesela pjesma zalivena suzama milosti Božje.

            Neka naš plač u ovo vrijeme potekne i za duše koje ne znaju plakati. Na svome licu, u suzama molitvom ispunjenima, brišimo i tuđe krivice. Kršćanin je odgovoran za svijet. Svatko od nas je pozvan vapiti za one koji to ne čine ili im nije dano. Gospa je radosna kad smo na putu koji je Isusu učinio prohodnim. Učinimo se potpuno Gospinom djecom i bliskima Isusu jer nas na to po ukazanjima poziva.     

 

Fra Mario Knezović

 

 

V I J E S T I

 

BROJ PRIČESTI I KONCELEBRANATA

            Tijekom siječnja u župi Međugorje podijeljeno je 35 000  svetih pričesti, a na sv. misama koncelebrirao je 801 svećenik iz domovine i inozemstva.

            U siječnju su u Međugorju boravile hodočasničke skupine iz: Italije, Koreje, SAD-a, Kanade, Hrvatske, te Bosne i Hercegovine.

 

KARDINAL JOSIP BOZANIĆ: BEZ SUDA O MEĐUGORJU

Prema članku objavljenom 13.02.2004. u Slobodnoj Dalmaciji, u četvrtak 12. veljače 2004, na susretu s gimnazijalcima iz zagrebačke 7. gimnazije, nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić odgovorio je između ostalog i na pitanje o stavu Crkve o Međugorju:

«Crkva kaže da je ono na što smo pozvani vjerovati Sveto pismo. No, Crkva prepoznaje i mogućnost takozvanih privatnih objava, ali to vjernici nisu dužni vjerovati. Međugorje se može razmatrati pod tim vidom.» Kardinal je podsjetio da su biskupi početkom 90-ih u Zadru zaključili kako na temelju onog što su ispitali ne mogu govoriti o vrhunaravnosti u Međugorju, ali nisu je ni zanijekali. «O tome ni do danas ne želimo dati svoj sud, jer nemamo dovoljno argumenata, premda ne uskraćujemo ljudima pravo da se ondje mole ili hodočaste. Želimo da ono što se tamo daje bude pravi katolički nauk, ali da se mise ne povezuju s navodnim ukazanjima».

 

MISA ZA POKOJNOG DR. FRA LEONARDA OREČA

U srijedu, 21. siječnja navršile su se dvije godine od smrti zauzetog hercegovačkog franjevaca i štovatelja međugorske Kraljice Mira dr. fra Leonarda Oreča.

Tog dana slavljene su mise za pokoj njegove duše u župi Posušje i u Međugorju. U međugorskoj župnoj crkvi misu je predvodio fra Ivan Landeka, bivši međugorski župnik, bliski fra Leonardov suradnik koji je nakon njegove smrti preuzeo brigu o humanitarnoj organizaciji «Međugorje-Mir»  Fra Ivan je u svom spomenu na fra Leonarda rekao kako je on najprije izdaleka promatrao Međugorje i Gospina ukazanja a nakon toga stigao u Međugorje i tu stvar propitivao, bistrio i shvaćao stvarnost Gospine nazočnosti. Tako je postao odani Gospin štovatelj i čovjek koji je u poodmakloj dobi širio ljubav i brigu za potrebne preko humanitarne udruge «Međugorje - Mir».

Dan poslije misa za fra Leonarda slavljena je u Splitu gdje je posljednjih godina često boravio i radio u navedenoj Udruzi.

 

SV. MISA  ZA STRADALE IZ ŽUPE MEĐUGRJE        

Stepinčevo – 10. veljače, blagdan hrvatskog blaženika kardinala Alojzija Stepinca u našoj župi  se obilježava kao dan  sjećanja i molitve za sve ratne stradalnike. Toga dana je  u međugorskoj župnoj crkvi slavljena večernja sv. misa u spomen na franjevce i župljane naše župe. Taj dan bio je spomen  mučeničke smrti fra Križana Galića, fra Joze Bencuna, fra Marka Dragićevića, fra Mariofila Sivrića, fra Grge Vasilja i fra Jenka Vasilja,  koji su mučki ubijeni 1944. i 1945. godine. Na sv. misi nazočni vjernici molili su za žrtve I. i II. svjetskog rata, te  Domovinskog rata. Tijekom ova tri rata gotovo da je iz svake obitelji naše župe netko stradao.  Euharistijsko slavlje predvodio je fra Mario Knezović.

 

ODRŽAN 4.  MEĐUNARODNI SEMINAR ZA BRAČNE PAROVE

Od  11. do 14. veljače  održan je četvrti  Međunarodni seminar za bračne  parove na temu: "PLOD MIRA JE LJUBAV, A PLOD LJUBAVI PRAŠTANJE" (Gospina poruka,  25. siječnja 1996.)

Na susretu se okupilo 75  parova  iz  11  zemalja engleskog, francuskog,  hrvatskog, njemačkog, španjolskog, slovačkog  i talijanskog jezičnog područja.

Bračni parovi su sudjelovali na večernjem molitvenom programu u crkvi, zajednički pohodili Brdo ukazanja i Križevac.

Posljednjeg dana seminara, tijekom završne sv. mise, parovi su  obnovili svoja bračna obećanja i svoje zajedništvo povjerili Gospodinu.

 

ODRŽAN 11.  MEĐUNARODNI SUSRET ZA VODIČE

U Međugorju je od 22. do 26. veljače održan Jedanaesti međunarodni susret za vodiče i voditelje centara mira, molitvenih, hodočasničkih i dobrotvornih skupina na temu: «Pokora i suvremeni čovjek». Susretu je nazočilo oko 100  voditelja  i svećenika koji vode međugorske udruge diljem svijeta. Predavači na seminaru bili su prof. dr. fra Jozo Vasilj, dr. fra Slavko Topić, fra Ivan Landeka, fra Jozo Zovko i fra Ljubo Kurtović. Susretom je koordinirao fra Mario Knezović, ravnatelj Informativnoga centra «Mir» Međugorje. Tijekom pet  dana sudionici su molili i  razmišljali o biti međugorskih događanja, pohodili su Brdo ukazanja i Križevac, te razgovarali o praktičnim stvarima vezanima za hodočašćenje u Međugorje. Susret je završen sv. misom koju je predvodio međugorski župnik  fra Branko Radoš.

Na završetku susreta sudionici su usvojili i zajedničku izjavu  koju ćemo objaviti u sljedećem broju Bulletina.

 

BISKUPI U MEĐUGORJU I O MEĐUGORJU U 2003. GODINI 

U 2003. godini u Međugorju je boravilo 12 biskupa iz Europe, Afrike, Sjeverne Amerike, Južne Amerike, Azije i Oceanije. To su (kronološkim redom):

-     Msgr. Luigi Bommarito, nadbiskup Catanie (Italija) u miru

-     Msgr. Salvador Pineiro Garcia-Calderon, vojni ordinarij u Limi (Peru)

-     Msgr. Fra Angelo Massafra, nadbiskup Skadra (Albanija)

-     Mons. Gerard Ndlovu, biskup u miru južnoafričke biskupije Umzimkulu

-     Mons. Irynei Bilyk, biskupija Buchach (Ukrajina)

-     Msgr. Dr. Ludwig Schwarz, pomoćni biskup bečke nadbiskupije (Austrija)

-     Msgr. Hermann Raich, biskup Wabaga (Papua Nova Gvineja)

-     Msgr. Donal McKeown, pomoćni biskup biskupije Down and Connor (Irska)

-     Mons. Abilio Ribas, biskup Sao Tome i Principe

-     Mons. Jesus a Cabrera, biskup Alaminosa (Filipini)

-     Mons. Thomas L. Dupre, biskup Springfield-a (Massachusetts, USA)

-     Mons. Tarcisio Ziyaye, nadbiskup Blantyre (Malavi, Afrika)

Kardinal Vinko Puljić, nadbiskup Vrhbosanski dao je intervju za Radiopostaju «Mir» Međugorje, kao i priznanje Župi Međugorje i Radiopostaji «Mir» Međugorje. Mons Franjo Komarica, biskup Banja Luke dao je priznanje Radiopostaji «Mir» Međugorje Dr. Franc Rode, nadbiskup ljubljanski dao je intervju za Radiopostaju «Mir» Međugorje.

Više o tome možete pronaći na našoj web stranici na adresi: www.medjugorje.hr u rubrici: Biskupi u Međugorju i o Međugorju u 2003. godini.

 

 

DEVETI MEĐUNARODNI SEMINAR ZA  SVEĆENIKE

Deveti međunarodni  seminar za svećenike održat će se u Međugorju od 5. do 10. srpnja 2004. Tema seminara je: «Identitet svećenika».

 

 

PROGRAM SEMINAR


5. srpnja 2004., ponedjeljak

10. 00 – 18. 00  Prijave sudionika (Nova dvorana)

18.00    POČETAK SEMINARA

Molitva krunice, sv. misa

Molitva za ozdravljenje i slavna otajstva krunice

 

6. srpnja 2004.,  utorak

08.30    Laudes na latinskom i klanjanje pred Presvetim

09.00    Predavanje (prof. dr. Tomislav Ivančić)

10.00    Stanka

10.30   Molitva

15.30    Predavanje (prof. dr. Tomislav Ivančić)

17.00   Molitva

18.00    Večernji program (krunica, sveta misa, molitva za ozdravljenje)

 

7. srpnja 2004.,  srijeda

08.30    Laudes na latinskom i klanjanje pred Presvetim

09.00    Predavanje (prof.dr. Tomislav Ivančić)

10.00    Stanka

10.30   Molitva

15.30    Predavanje (prof. dr. Tomislav Ivančić)

16.30    Stanka

17.00   Molitva

18.00    Večernji program (krunica, sv. misa, molitva za ozdravljenje)

22.00    Klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu

 

8. srpnja 2004, četvrtak

6.00      Krunica na Brdu ukazanja

9, 30     Predavanje, molitva (prof. dr. Tomislav Ivančić)

15, 30 Molitva, razmatranje   

17.00    Stanka

17. 30   Susret s vidiocem

18.00    Večernji program (krunica, sv. misa i klanjanje)

 

9. srpnja 2004.,  petak

6,00     Put križa na Križevcu

Ispovijed

16.00   Predavanje

18.00  Večernji program (krunica, sv. misa, čašćenje križa Gospodinova)

 

10. srpnja 2004.,  subota

08.30   Odlazak na grob fra Slavka Barbarića, molitva

09.00   Iskustva, svjedočanstva

 

 

ZAVRŠETAK SUSRETA SV. MISOM U 12 SATI.

 

Svoje prijave možete izvršiti putem e-maila: medjugorje-mir@medjugorje.hr, osobno u Uredu informacija ili putem tel. 00387 36 651 988; faxa na broj 00387 36 651 999 (za Mariju Dugandžić).

Molimo sve svećenike koji sami osiguraju smještaj u obitelji iz Međugorja da nam  na svojoj prijavi naznače ime i prezime i broj telefona obitelji kod koje su dogovorili smještaj. Svećenici  koji nemaju izravna poznanstva i mogućnost izravno dogovoriti smještaj neka to naznače na prijavi i mi ćemo ga osigurati.

Troškovi seminara pokrivaju se s pet misnih intencija.

Sa sobom je potrebno ponijeti: celebret od svoga poglavara, albu i štolu, Bibliju, mali radio sa FM frekvencijom i slušalice (za  simultani prijevod).

Mnogi svećenici nemaju pristupa Internetu i možda nisu upoznati s postojanjem ovakvog međunarodnog susreta u Međugorju. Zato ljubazno molimo sve organizatore hodočašća, molitvene skupine i centre mira da ovu informaciju objave u svim sredstvima priopćavanja koja im stoje  na raspolaganju da bi što više svećenika moglo  sudjelovati. Molimo vas da, u onoj mjeri u kojoj vam je to moguće, materijalno pomognete svećenicima koji žele doći, a nemaju potrebna sredstva za putovanje. Unaprijed vam se na tomu zahvaljujemo zazivajući na vaš rad Božji blagoslov i blagoslov Kraljice Mira.

 

Predavač na seminaru je p rof. dr. Tomislav Ivančić. Rođen je 1938. u Davoru, Hrvatska. Nakon filozofskog i teološkog studija zaređen je 1966. godine  za svećenika Zagrebačke nadbiskupije. Postigavši magisterij iz filozofije i doktorat iz teologije na papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, vraća se u Zagreb gdje postaje profesor Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pročelnik je katedre fundamentalne teologije, urednik časopisa, suradnik brojnih domaćih i inozemnih teoloških časopisa, te član Društva hrvatskih književnih prevoditelja. Njegovi znanstveni i stručni članci objavljeni su u  domaćim i inozemnim časopisima, a od brojnih knjiga mnoge su prevođene na strane jezike. Kanonik je zagrebačkog Prvostolnoga kaptola, član Prezbiterskoga vijeća Zagrebačke nadbiskupije i Vijeća za nauk vjere Hrvatske biskupske konferencije. Od  1971.  bio je studentski vjeroučitelj u Zagrebu, inicijator molitvenoga pokreta unutar Crkve u Hrvata, utemeljitelj vjerničkog društva pod imenom Zajednica Molitva i Riječ (MiR), te voditelj brojnih seminara za duhovnu obnovu i evangelizaciju u Hrvatskoj i izvan nje. U zadnjem desetljeću školuje djelatnike za rad u Centru za duhovnu pomoć i za vođenje  seminara za evangelizaciju. Od 1998. godine dekan je Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

            Područja njegovog znanstvenog rada su filozofija, teologija i književnost. Osobito područje njegova zanimanja je istaživanje čovjekove egzistencijalno-duhovne dimenzije, gdje otkriva način suvremene evangelizacije te nužnost razvoja duhovne medicine koja je uz somatsku i psihičku nezaobilazna u cjelovitom liječenju čovjeka, a osobito u liječenju duhovnih bolesti i ovisnosti. U tu svrhu razvio je metodu hagioterapije (hagioterapeje) i u Zagrebu 1990. utemeljio Centar za duhovnu pomoć čiji je predstojnik.