Bulletin 179

Međugorje, 26. listopada 2002.

 

 

 

“Draga djeco! Pozivam vas i danas na molitvu. Dječice, vjerujte da se jednostavnom molitvom mogu činiti čudesa. Preko vaše molitve otvarate svoje srce Bogu i On čini čudesa u vašem životu. Gledajući plodove vaše srce se ispunja radošću i zahvalnošću Bogu za sve što čini u vašem životu a preko vas i drugima. Molite i vjerujte dječice, Bog vam daje milosti a vi ih ne vidite. Molite i vidjet ćete ih. Nek vaš dan bude ispunjen molitvom i zahvalom za sve što vam Bog daje. Hvala vam što ste se odazvali mom pozivu.”

25. listopada 2002.

 

 

 

SMRT - USPON OD GNIJEZDA DO ZVIJEZDA

 

Ovih dana smo, vjerujem svi, posjetili grobove svojih najdražih. Svjesno smo koracali na mjesta gdje borave naši pokojnici. Susreli smo se s uspomenama koje su prekrivene grobnim pločama. Grobovi su mjesta gdje doživljavamo i krhkost ljudske egzistencije. Na njima  jasno osjetimo svoju ovisnost o Spasitelju. Groblje je ambijent gdje se i nevjernik budi na molitvu. Groblja su mjesta gdje se grješnik udara u prsa i traži oproštenje. Stvarnost groba je poziv svakom čovjeku da se obrati i vjeruje Evanđelju. Taj posjet nas tjera da, unatoč smrtnosti, u nama progovori život koji nema kraja, život koji daje Isus Krist. Grobovi nam šapuću i pripovijedaju da ne promašimo nebo, vječnost. Groblje je mjesto velikih poruka, razgovora između neba i zemlje, između vječnog i prolaznog, između onoga danas i onoga sutra. Najzad, to je besjeda između onih koji dadoše život za našu slobodu i nas koji uživamo plodove blagodati krvlju zalivene.

            Stajati uz grob bez nade u vječnost i ponovni život po Isusu Kristu bila bi gorka muka, očaj, beznađe, promašaj i tjeskoba. Ali stajati uz grobove s kršćanskim uvjerenjem u neprolaznost po Isusovom uskrsnuću budi utjehu, vraća svjetlo i potiče misli na ponovni susret u kući Oca Nebeskoga gdje će svaka suza s uplakanog lica nestati.

Uistinu je povijest čovječanstva do Isusova dolaska bila kraljevanje smrti. Krist tu stvarnost mijenja u kraljevanje života. On je svojom smrću pobijedio samu smrt, zato je i mogao klicati nakon uskrsnuća: Što tražite živoga među mrtvima! Čovječanstvo, doduše, i dalje umire, ali umire s Kristom, da bi s Kristom vječno živjelo. Nakon što je Isus odvalio grobni kamen kršćanska groblja više nisu gradovi mrtvih, mjesta smrti i boli, već njive u koje Bog sije pšenično zrnje iz kojega će kad prohujaju vjetrovi i prestanu zime niknuti novi život. Tu je istinu lijepo opjevao pjesnik Mak Dizdar: «Smrt nije kraj. Jer smrti zapravo i nema. I nema kraja. Smrću je samo obasjana staza uspona od gnijezda do zvijezda». Ako je tu stazu okusio sami Bog čega se mi bojimo; ako je Gospi mač boli proboo bok od tuge za sinom, zašto i mi ne bismo suzama zalijevali staze svojih najdražih koji su nas - tako nas vjera uči - samo privremeno napustili.

Fra Mario Knezović

 

 

 

V I J E S T I

 

 

BROJ PRIČESTI I KONCELEBRANATA

Tijekom rujna  u župi Međugorje podijeljeno je 170 000  svetih pričesti, a na sv. misama koncelebrirala su 3 364 svećenika iz domovine i inozemstva. U rujnu  su u Međugorju boravile hodočasničke skupine iz: Engleske, Italije, Austrije, Njemačke, Francuske, Poljske, Koreje, SAD-a, Jugoslavije, Nizozemske, Slovenije, Rumunjske, Portugala, Libanona, Mađarske, Češke, Irske, Ukrajine, Španjolske, Slovačke, Malte, Škotske, Rusije, Belgije, Hrvatske, te Bosne i Hercegovine

 

NADBISKUPIJSKI VIKAR IZ VENEZUELE U POSJETU  MEĐUGORJU

Koncem rujna u Međugorju je u znak zahvalnosti za 25 godina svećeništva boravio msgr. Ricardo Guerra, pravni vikar Valencijske nadbiskupije u Venezueli.

Trotjedno marijansko hodočašće, na koje je pošao sa skupinom od 16 vjernika, obuhvaća Fatimu, Santiago de Compostellu, Lourdes, Međugorje, Milano, Rim i Pariz.

Msgr. Guerra već je jednom bio u  Međugorju. Doživljeno iskustvo potaklo ga je na utemeljenje molitvene skupine za mlade koja nastoji živjeti  poruke Kraljice Mira. Na pitanje zašto je ponovno došao u Međugorje i što to vjernike privlači u ovo mjesto, msgr. Guerra je kazao:

«Zaljubio sam se u Međugorje. Majčinski glas koji pun nježnosti odzvanja kroz Gospine poruke vjernike vodi prema molitvi i prema Kristu. Gospa nam kaže "dječice", a ta riječ čovjeka dira duboko u srce. Biskupi u Venezueli ostaju rezervirani prema međugorskim ukazanjima, ali vjernici osjećaju da je ovaj poziv vjerodostojan i odazivaju se.»

 

BICIKLOM OD MEĐUGORJA DO LOURDESA

Mate Vodanović iz Makarske krenuo je 30. rujna biciklom iz Međugorja u Lourdes. Mate želi povezati svetište Kraljice Mira u Međugorju sa svetištem Gospe Lourdske,  za što će mu trebati 23 dana. Dnevno će Mate prosječno prelaziti 100 km. Preporučamo ga u vaše molitve.

 

POSJET NADBISKUPA S FIJIA

Msgr. George Pearce, nadbiskup u miru otočja Fiji boravio je koncem rujna i početkom listopada u privatnom hodočasničkom posjetu Međugorju. Međugorje je posjetio sa skupinom američkih hodočasnika. Msgr. Pearce sada živi i služi u nadbiskupiji Providence, Rhode Island, SAD.

            O njegovim dojmovima izvijestit ćemo u slijedećem broju Bulletina. 

 

OBRED PREMINUĆA SV. FRANJE

            Na uočnicu blagdana sv. Franje,  3.  listopada,  franjevačka obitelj diljem  svijeta slavi Transitus - prijelaz s ovog svijeta u vječnost svoga utemeljitelja sv. Franje Asiškoga. U Međugorju je ovaj obred proslavljen neposredno poslije večernje sv. mise. U njemu su sudjelovali međugorski franjevci, sestre franjevke, članovi Franjevačke mladeži i  franjevački Treći red, te msgr. John Ward, franjevac kapucin, umirovljeni nadbiskup Cardiffa iz Walesa, Velika Britanija.

            Kroz ovu liturgiju franjevci i vjernici podsjećaju se posljednjih trenutaka ovozemaljskog života sv. Franje,  velikog zaljubljenika u Boga i sve stvoreno, koji je čak i smrt nazvao sestricom, te joj  zahvaljivao što ga  vodi prema Stvoritelju.

            Obred preminuća sv. Franje predvodio je međugorski župnik fra Branko Radoš.  

 

RADIOPOSTAJA «MIR» MEĐUGORJE DOBILA DUGOROČNU DOZVOLU ZA EMITIRANJE PROGRAMA

            Radiopostaja «Mir» Međugorje dobila je dugoročnu dozvolu za emitiranje programa u još nekim dijelovima - regijama Bosne i Hercegovine i time proširila krug svojih slušatelja. Zahtjevan posao oko dobivanja dozvole vodili su dugogodišnji ravnatelj Informativnog centra «Mir» Međugorje, u čijem sklopu djeluje Radiopostaja «Mir» Međugorje, fra Miljenko Stojić i tehnički predstojnik Nikica Dragoje.

Radiopostaja «Mir» Međugorje počela je djelovati prije 5 godina. Program je  raznolik, svakog dana sadržajno i tehnički kvalitetniji. Sadašnji ravnatelj Informativnog centra «Mir» Međugorje i glavni urednik Radiopostaje «Mir» Međugorje fra Mario Knezović najavio je proširenje programa od 1. siječnja 2003. godine. Radiopostaja «Mir» Međugorje prvi je radio u BiH koji emitira program uživo na Internetu, na adresi www.medjugorje.hr.

 

ČLANOVI MEĐUNARODNOG DRUŠTVA KATOLIČKIH NOVINARA (UCIP) POSJETILI MEĐUGORJE  

Sedamnaest novinara iz SAD-a, Kanade, Bolivije, Perua, Argentine, Brazila, Sudana, Tanzanije, Indije, Pakistana, Litve, Albanije i Njemačke, članova Međunarodnog društva katoličkih novinara (UCIP) sa sjedištem u Ženevi, 9. i 10. listopada posjetili su  Međugorje i  Mostar.  

U Mostaru novinari su posjetili franjevački provincijalat i staru gradsku jezgru.

Međugorski župnik fra Branko Radoš  govorio je okupljenim novinarima o pastoralnim djelatnostima župe i o hodočasničkom pokretu, a ravnatelj Informativnog centra i Radiopostaje «MIR» Međugorje fra Mario Knezović o medijskoj djelatnosti Informativnog centra, posebno naglasivši važnost Radiopostaje za mjesno pučanstvo.

Novinari su pohodili Brdo ukazanja, gdje su u tihoj molitvi proveli dio poslijepodneva, nakon čega su sudjelovali u večernjem molitvenom programu i  klanjanju Presvetom oltarskom sakramentu.

Posjet je dio četverotjednog programa Ljetnog sveučilišta UCIP-a na kojem novinari sa svih strana svijeta imaju prigodu upoznati povijest, narode, kulture, vjere, društvo i život zemalja u kojima borave. Polaznici Ljetnog sveučilišta UCIP-a 2002. ove su godine boravili u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, te Jugoslaviji. Posjet Mostaru i Međugorju, a zatim i Tomislavgradu, zaključna je postaja ovog putovanja koje je organiziralo Društvo katoličkih novinara Hrvatske.

 

POSJET KANADSKOG BISKUPA

Msgr. Pearse Lacey, umirovljeni biskup iz Toronta, Kanada, boravio je u privatnom hodočasničkom posjetu sa skupinom kanadskih hodočasnika u Međugorju od 12. do 19. listopada. Biskup Lacey već je jednom bio u Međugorju i to 1987. godine.

Na blagdan Gospe Fatimske 13. listopada predvodio je  sv. misu za hodočasnike engleskog jezičnog područja u zajedništvu s dvadesetak svećenika. Msgr. Lacey kazao je da vjeruje da je Međugorje nastavak Fatime. 

O njegovim dojmovima izvjestit ćemo u sljedećem broju Bulletina.  

 

MISA ZAHVALNICA ZA PLODOVE ZEMLJE

U nedjelju 13. listopada 2002. u međugorskoj župi slavljena je sv. misa zahvalnica za plodove zemlje. Djeca naše župe u toj su svečanosti sudjelovala recitacijama, molitvama i prikaznim darovima kojima su u ime svih župljana  izrazili Gospodinu zahvalnost za plodove zemlje.

 

SEMINARI U „DOMUS PACIS”

U kući molitve «Domus pacis»  u prethodna dva mjeseca  održana su tri  seminara posta i molitve za skupine iz Poljske i Francuske. Na seminarima je sudjelovalo 108 sudionika koji su tijekom šest dana produbljivali svoju vjeru u Gospodina slijedeći Gospin poziv na  molitvu, post i unutarnju šutnju.

U istoj kući od 20. do 22. rujna sestre franjevke vodile su seminar za 35 djevojaka, a koncem rujna franjevci su na duhovnu obnovu okupili  20 članova Franjevačke mladeži.

Svi zainteresirani za sudjelovanje na seminarima posta i molitve neka se obrate fra Ljubi Kurtoviću, Župni ured Međugorje, Gospin trg 1, 88266 Međugorje, Bosna i Hercegovina (fax: 00 387 36 651 444).