Međugorje – 162, 26. svibnja 2001

 

 

 

„Draga djeco! U ovom milosnom vremenu pozivam vas na molitvu. Dječice, radite puno ali bez Božjega blagoslova. Blagoslivljajte i tražite mudrost Duha Svetoga da vas vodi u ovom vremenu kako biste shvatili i živjeli u milosti ovoga vremena. Obraćajte se, dječice, i kleknite u tišini vašega srca. Stavite Boga u središte vašega bića kako biste tako mogli u radosti svjedočiti ljepote koje Bog neprestano daje u vašemu životu. Hvala vam što ste se odazvali mom pozivu.”

 

25. svibnja 2001.

 

 

 

20 GODINA POSLIJE

 

            Dvadeset godina od početka događaja u Međugorju dostatno su vremensko razdoblje da možemo promotriti početke i razvoj koji je uslijedio. S velike vremenske distance lakše je trijezno razdijeliti središnje od sporednog i iznova se usredotočiti na ono što je bilo neizostavno u svakom razdoblju i što ni u jednom trenutku nije bilo sporno.

            Što je trajni sadržaj svih međugorskih godina i događaja? Što možemo držati od toga  središnjim i trajnim, općevažećim za život kršćanina danas? To je u prosuđivanju fenomena Međugorja potrebno trajno propitivati i isticati.

            U životu kršćanina postoje oblici ponašanja i sadržaji koji nisu zamjenjivi. Te je elemente Isus izrekao i u više navrata ponovio. Dvijetisućljetni tijek nedvosmisleno je pokazao ispravnost osnovnih elemenata života bogobojazna kršćanina.

            Jedna od najvažnijih stvari u Gospinim porukama jest ta da pobožnost i duhovnost  nisu stvari koje bi trebalo skrivati ili ih se stidjeti. Gospa to naglašava u vremenu nesklonu isticanju  pobožnosti i duhovnosti uopće, neophodnima za život. Ne zaboravimo da su neke teme s toga područja vrlo oskudno i stidljivo zastupljene u naviještanju Crkve.

            Dok se sve više govori o uzdržavanju od hrane radi lijepog izgleda tijela, Gospa govori o uzdržavanju od hrane -  postu - kao načinu vježbanja u nasljedovanju Isusova života i nalaženju nutarnjeg mira. Dok prevladava mišljenje da je molitva nadomjestiva jer se svodi na puko traženje, prošnju - Gospa poziva na molitvu, pri tom ne govoreći puno ni za što ni za koga. Dok se  govori o pomirenju, imajući u vidu snažno naglašen politički, socijalni i javni vid pomirenja, Gospa govori o izmirenju s Bogom i samim sobom. U cjelovito izmirenje spada i pomirenje unutarnjih napetosti i neprijateljstava u čovjeku samome, jer te napetosti i neprijateljstva ostaju u čovjeku i onda kada je osiguran politički, socijalni i javni mir. Sve to govori da su Međugorje i slični pokreti u svijetu stvarna potreba kršćanstva ovoga trenutka i da će oni  dok im vjernički pristupamo, ispunjavati svoju ulogu u jednom razdoblju crkvenog života. Ispunjavat će je i stoga što naglašavaju na svoj način prvenstveno ono što je sržno u evanđelju.  

 

fra Ivan Landeka

V I J E S T I

 

BROJ PRIČESTI I KONCELEBRANATA

            Tijekom mjeseca travnja u župi Međugorje podijeljeno je 115. 000  svetih pričesti, dok je na sv. misama koncelebriralo 1925 svećenika iz domovine i inozemstva.

            Od hodočasničkih skupina bilježimo posjet skupina iz: Slovenije, Njemačke, Italije, Albanije, Rumunjske, Poljske, Belgije, Nizozemske, Irske, Francuske, Malezije, Slovačke, Češke, Austrije, Švicarske, Kariba, Mađarske, Latvije, Letonije, SAD-a, Kanade, Luksemburga, Koreje, Indonezije, Brazila,  Vijetnama,  Engleske, Škotske, Meksika, Libanona, Reuniona, Argentine, Čilea, Hrvatske, te Bosne i Hercegovine.

 

SUSRET RADIO-MOLITVENE SKUPINE “MOLIMO ZAJEDNO RADOSNA SRCA”

            Četvrti susret radio-molitvene skupine “Molimo zajedno radosna srca” održan je u Međugorju 22. travnja. Na susretu je bilo oko 400 članova iz Hercegovine, srednje Bosne i južne Hrvatske.

            Podsjetimo: radijska molitvena skupina putem emisije radiopostaje “Mir” “Molite zajedno radosna srca”, “sastaje” se na molitvu svakoga utorka  od 21 do 22 sata. Nakon fra Slavka ovaj duhovni hod putem radiovalova sa slušateljima je nastavio fra Branko Radoš koji je vodio i ovaj susret “uživo” u Međugorju.

U 15 sati članovi molitvene skupine okupili su se na Brdu ukazanja na zajedničkoj molitvi krunice, a potom u dvorani  župnog ureda gdje su imali prigodu razmijeniti svoja iskustva. Susret su završili večernjim molitvenim programom u crkvi. Svim nazočnim članovima i ovoga puta su podijeljene medaljice, članske iskaznice i sličice s likom fra Slavka Barbarića, utemeljitelja ove molitvene skupine. Na ovom  susretu članovi su donijeli i nekoliko molitvenih odluka koje bi ih trebale povezivati u svakom trenutku, a ne samo tijekom radijskih molitvenih susreta utorkom. Odlučili su svaki dana moliti 7 Očenaša, Zdravomarija i Slava Ocu, na nakane Majke Božje - Kraljice Mira, te se pridružiti mnoštvu međugorksih hodočasnika u molitvenoj Devetnici Kraljici mira prigodom 20. obljetnice Gospinih ukazanja

            Slijedeći susret u Međugorju predviđen je oko 20. obljetnice ukazanja.

 

PRVA PRIČEST U MEĐUGORJU

            Već uobičajeno u župi Međugorje djeca primaju prvu svetu pričest prve nedjelje u mjesecu svibnju. Tako je i ove godine 81 djevojčica i dječak primilo prvu svetu pričest 7. svibnja. Dan prije djeca su prvi put pristupila sakramentu pomirenja.  Na putu priprave za svoj prvi.susret s euharistijskim Isusom pratili su ih njihovi roditelji i vjeroučitelji. Svečano misno slavlje predvodio je fra Branko Radoš uz koncelebraciju župnika fra Ivana Sesara i fra Petra Vlašića.

            Na dan prve svete pričesti u svim župnim zajednicama, pa tako i u Međugorju,  vlada uistinu posebno ozračje budući da djeca nose u sebi dah života i radosti. To dobro osjećaju i svi oni koji su u njihovoj blizini. Ove godine u Međugorju slavlju prvopričesnika i njihovih roditelja pridružilo se mnogo domaćih i inozemnih hodočasnika, a mi im želimo da kroz život trajno nose riječi iz Gospine poruke od 25. siječnja 1995.: "Draga djeco! Pozivam vas da otvorite vrata svoga srca Isusu kao što se cvijet otvara suncu. Isus želi ispuniti vaša srca mirom i radošću. Ne možete, dječice, ostvariti mir, ako niste u miru s Isusom. Zato vas pozivam na ispovijed da Isus bude vaša istina i mir. Dječice, molite da imate snage ostvariti što vam govorim. Ja sam s vama i volim vas.  Hvala vam što ste se odazvali mom pozivu! "

 

ZLATNA MISA TROJICE HERCEGOVAČKIH FRANJEVACA

            Fra Dobroslav Begić, fra Marko Dragićević i fra Leonard Oreč 13. svibnja. su svečanim misnim slavljem u župnoj crkvi u Posušju proslavili 50 godina svećeništva. Pod sv. misom je propovijedao fra Milan Lončar, ravnatelj izdavačke kuće Ziral iz Mostara.

            Za proslavu ovog značajnog jubileja, kako za trojicu svećenika tako i za katolički puk o kojemu su tijekom 50 godina neumorno skrbili, vjernici su se pripravljali molitvenom trodnevnicom. Svu trojicu franjevaca vezujemo i za Međugorje: fra Marko Dragićević je rođen u župi Međugorje, fra Dobroslav Begić je bio kapelan u župi od 1991. do 1995., dok je fra Leonard Oreč bio župnik župe Međugorje od 1988. do 1991., a potom i ravnatelj humanitarne udruge “Međugorje-Mir” sa sjedištem u Splitu.

            Veliki broj vjernika koji se okupio na svečanoj sv. misi pokazuje važnost i ulogu franjevaca u hercegovačkoj Crkvi kroz minula vremena. U ime svih naših župljana i onih koji su tijekom posljednjih 20 godina pohodili Međugorje upućujemo im naše čestitke i zahvalu za sve učinjeno dobro.

 

POSJET PERUANSKOG BISKUPA

            Od 13. do 16. svibnja 2001. u Međugorju je u privatnom posjetu boravio  biskup iz Perua msgr. José Antúnez de Mayolo, biskup nadbiskupije Ayacucho iz Perua.

            O svojim je dojmovima, između ostaloga, kazao:

            “Za Međugorje sam prvi put čuo od moje rodice koja živi u Njemačkoj, a već je posjetila Međugorje. Pozvala me posjetiti Međugorje, a  budući da ove godine moram u Rim, odlučio sam posjetiti i Međugorje. Ovo je jedno prekrasno svetište u kojemu nalazim mnogo vjere, vjernike koji žive svoju vjeru, vjernike koji dolaze na ispovijed. I ja sam ispovijedao španjolske hodočasnike. Sudjelovao sam na euharistijskim slavljima i sve mi se jako dopalo. Uistinu je jako lijepo ovdje.  Bio sam u Lourdesu, no to je jedna sasvim druga stvarnost od ove. To se ne može usporediti. To su dvije potpuno različite stvarnosti. U Lourdesu je događaj gotov, dok je ovdje još  sve u polaganom stvaranju. Ovdje se vjera osjeća više nego u Lourdesu. U Peruu je Međugorje još nedovoljno poznato. Ja obećajem da ću biti apostol Međugorja u svojoj domovini Peruu. Ovdje je vjera jaka i još je sve u stvaranju, ali je vjera uistinu  snažna.

Svećenicima bih poručio da snažno ljube Presvetu Djevicu. Neka je silno ljube, jer je Ona naša Majka i uvijek je s nama. Stoga je trebaju ljubiti i svećenici koji ovdje žive i rade kao i oni koji dolaze izvana. Hodočasnici koji ovamo dolaze već su se uputili u svojemu duhovnom hodu prema Blaženoj Djevici Mariji i već imaju vjeru. No, mnogi su sigurno još bez vjere. Ja ovdje nisam osjetio njihovu nazočnost. Na kraju želim reći da ću se vratiti, sigurno ću se opet ovamo vratiti! Hvala vam na svemu!” 

 

SEMINARI U “DOMUS PACIS”

            U kući molitve “Domus pacis” i tijekom travnja održano je nekoliko različitih seminara.

            Oko 30  mladih framaša, koji djeluju kao animatori u svojim župnim framama diljem Hercegovine okupilo na duhovnoj obnovi od 20. do 22. travnja. Duhovnu obnovu  vodile su časne sestre franjevke.

            Na duhovnu obnovu u Međugorje od 18. do 20. travnja  došlo je  i 33 mladih iz Crne Gore  zajedno sa svojim duhovnikom.

            Na seminaru posta i molitve od 26. ožujka do 1. travnja sudjelovalo je 17 njemačkih hodočasnika,  te od  2. do 7. travnja 23 hrvatska  hodočasnika.

            Na duhovnu obnovu od 28. travnja do 1. svibnja došla je skupina od 28 hodočasnika iz Zagreba i okolice koji su članovi molitvene zajednice “Marijina legija”.

 

9. MEĐUNARODNI SUSRET VODITELJA CENTARA MIRA I MEĐUGORSKIH MOLITVENIH,  HODOČASNIČKIH I KARITATIVNIH SKUPINA 

 

            Deveti međunarodni susret  voditelja centara mira, molitvenih i kratitativnih skupina  vezanih za Međugorje, održat će se  u Novoj dvorani u Međugorju  od 10. do 14. veljače 2002. godine.  Tema susreta je: “Molite, molite, molite... ”.

 

Nedjelja, 10. 02. 2002.

15, 00   Registracija sudionika

17, 00   Večernji molitveni program u crkvi

 

Ponedjeljak, 11. 02 2002.

8,30      Jutarnja molitva

9,00      Predavanje: “Molitva u Sv. pismu” - dr. fra Ivan Dugandžić

10,00   Stanka

10,30   Susret i razgovor s predavačem

11,30    Humanitarne aktivnosti vezane za međugorska ukazanja - fra Leonard Oreč

Ručak

14,00    Susret sudionika njemačkog jezičnog područja sa župnikom   

15,00    Susret s franjevcima

17,00    Večernji molitveni program u crkvi

20,00    Susret sudionika engleskog jezičnog područja sa župnikom    

 

Utorak, 12. 02. 2002.

8,30      Jutarnja molitva

9,00      Predavanje: “Molitva u Gospinim porukama” - fra Ivan Landeka

10,00   Stanka

10,30   Susret i razgovor s predavačem

11,30    Susret sudionika talijanskog  jezičnog područja sa župnikom     

Ručak

13, 30 Susret sudionika španjolskog jezičnog područja sa župnikom    

15,00    Odlazak na Brdo ukazanja

17,00    Večernji molitveni program u crkvi

20,00    Susret sudionika francuskog jezičnog područja sa župnikom   

21,00    Susret sudionika poljskog jezičnog područja sa župnikom       

 

Srijeda, 13. 02. 2002. 

Čista srijeda: Molitveni dan: fra Ljubo Kurtović i fra Jozo Zovko

9,00      Predavanja, molitva, razgovori

12,00    Ručak (kruh i voda)

14,00  Odlazak na Kričevac

17,00    Večernji molitveni program u crkvi

21,00 - 22,00 Klanjanje

 

Četvrtak, 14. 03. 2002.

8, 30     Jutarnja molitva

9, 00     Iskustva sudionika

11,00    Sv. misa - dr. fra Ivan Sesar

...         Zajednički ručak

 

Predavači na ovogodišnjem seminaru su:

 

Fra Ivan Dugandžić - svećenik franjevac, član Hercegovačke franjevačke provincije. Rođen je 1943. u Krehinu Gracu, općina Čitluk, Hercegovina. Nakon mature u Dubrovniku 1962. stupa u franjevački red. Teološki studij pohađa u Sarajevu i Königsteinu (Njemačka). Za svećenika je zaređen 1969. Pohađa poslijediplomski studij i postiže doktorat iz teologije u Würzburgu (Njemačka). Od 1990. godine živi i radi u Zagrebu. Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu i njegovim institutima predaje egzegezu Novoga zavjeta i biblijsku teologiju. Radove objavljuje u stručnim teološkim časopisima. U vjerskim listovima na suvremen način obrađuje razne biblijske teme. U Međugorju je živio i radio u dva navrata: od 1970. do 1972., te od 1985. ‑ 1988.

                                                                                             

Fra Ivan Landeka - svećenik franjevac, član Hercegovačke franjevačke provincije. Rođen je 1954. godine u Rastovači, općina Posušje, Hercegovina. Osnovnu školu završio je u Posušju, a maturirao na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom. Stupio je u franjevački red 1973. Teologiju je studirao u Sarajevu i Augsburgu u Njemačkoj. Za svećenika je zaređen 1981. godine. Do 1988. živio je i radio u  župi Humac, a od 1988. do 2000. u župi Međugorje. Autor je brojnih članaka vezanih uz međugorska događanja, te autor knjige Glas mira iz Međugorja. Danas je župnik župe Humac.

 

            Broj mjesta je ograničen prostorom, a broj sudionika svake je godine sve veći. Stoga vas molimo da što prije, a  najkasnije do konca studenoga  2001.  prijavite svoj dolazak na molitveno - informativni seminar. Prijave izvršiti na broj faxa + 387 36 651 300 (za Mariju Duganžić) ili puetm e-maila: medjugorje-mir@medjugorje.hr ili pak u uredu informacija svetišta osobno ili putem telefona na broj 00387 36 651 988.

            Bit će organizirano simultano prevođenje za sve jezične skupine. Cijena seminara je 120 DEM po osobi.  U cijenu su uključeni svi troškovi organizacije i rada seminara (predavači, prijevodi tekstova, simultani prijevod i zajednički ručak zadnji dan). Prilikom plaćanja na početku seminara svaki će  sudionik dobiti akreditaciju koja će mu omogućiti sudjelovanje u radu seminara. Za smještaj u Međugorju treba se pobrinuti svatko osobno. Vjerujemo da vama to nije poteškoća, budući dugi niz godina dolazite u Međugorje i u njemu imate svoje poznanike i prijatelje.  Sa sobom treba ponijeti radio sa slušalicama radi simultanog prevođenja. Radio sa slušalicama moći će se nabaviti i tijekom seminara.

            Unaprijed se radujemo vašim prijavama i zajedničkom susretu!